یادداشت روز

بر آن شدم دغدغه هایم را روی کاغذ بیاورم.

یادداشت روز

بر آن شدم دغدغه هایم را روی کاغذ بیاورم.

یادداشت روز

«من المؤمنین رجال صدقواماعاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر ومابدلواتبدیلا...»
درمیان مؤمنان ،مردانی هستند که برسرعهد وپیمانی که با خدا بستند ،صادقانه ایستاده اند ، بعضی از آنها پیمان خود را به آخر رسانده ودر راه خدا شربت شهادت نو شیدند و بعضی دیگر در انتظارند و هرگز تغییرو تبدیلی در عهد وپیمان خود نداده اند...
احزاب/23...

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۲۷ بهمن ۹۶، ۰۱:۴۹ - پروژه هوش مصنوعی
    عالی
پیوندها

انتخاباتی تعییین کننده در فضای کشور که تعدد کاندیداها به صورت مشخصی در آن بیداد می کند. به احتمال زیاد ما شاهد حضور8الی15 کاندیدا در انتخابات خواهیم بود.فضای موجود را به خوبی می توان فضای شلخته ی سیاسی در جریان ها نام برد،که جریان های سیاسی دقیق نمی دانند در حال انجام دادن چه کاری هستند و همه منتظر رفتار انتخاباتی گروه های مقابل هستند.برزخ موجود آن جا بیشتر خود را نمایان می کند که در کنار عدم استراژی مشخص سیاسی،زمان اندک تا ثبت نام کاندیداها کار را دشوار تر کرده است.

معرفی مردان اصلی انتخابات ایران و نقاط قوت و ضعف آن ها به نوعی می تواند فضای روشن تری از عالم سیاست ایران در فضای انتخابات نشان دهد. به نظر می رسد افراد تعیین کننده و اصلی فضای انتخابات بدین شرح هستند:

1.آیت ا.. مصباح یزدی 2.اکبر هاشمی رفسنجانی 3. محمد باقرقالیباف 4.محمد خاتمی 5.محمود احمدی نژاد

در این مطلب با ایت الله مصباح یزدی شروع می کنم، تا در روزهای بعد نوبت به اشخاص بعدی برسد.

آیت الله مصباح یزدی:از ویژگی های وی انعطاف ناپذیری و محکم بودن در عالم سیاست است.او متفاوت از دیگران فعالیت سیاسی دارد.مواضع سخت و بدون باز گشت وی شخصیتی خاص از او برای انتخابات ایران ساخته است.مراجعات پی در پی به او برای اقناع وی برای موضع حمایتی یا حداقل عدم موضع منفی در مورد عملکرد و مواضع شهردار تهران، همیشه با علامت منفی پاسخ داده می شد.به عنوان مثال در دیدار با جمعیت ایثارگران در حالی که فدایی با اظهار تاسف بر عدم وحدت بر قالیباف در انتخابات84 این چنین گفت: البته در این میان نیروهای متدین و خواص سیاسی ما بی نقش نبودند، مخصوصاً خواص باید پاسخگو باشند که چرا چنین فرصت هایی را به وجود می آورند که یک عده ای از افراد بتوانند از این فرصت ها سوءاستفاده کنند.

و درجایی دیگردر نقد جبهه ی پایداری این چنین گفت: در انتخابات مجلس نهم، دوستان جبهه پایداری که خود را به شما منسوب می کنند، وقتی که وارد صحنه شدند گفتند که ما نمی خواهیم این وحدت به هم بخورد و می خواهیم که با وحدت کار کنیم و بعد هم گفتند که می خواهیم لیستی بدهیم که حداکثر توافق را داشته باشیم و به نظر من این ها آسیب به اردوگاه متدینین زد!

آیت الله مصباح این چنین پاسخ داد: با حسنظن هم نمی‏توان رفتار ساکتین فتنه راتوجیهکرد...امروز هر ورشکستهای برای فریب ما دم از وحدت می زند...وحدت بدون حجت شیطانی است.

ویژگی دیگر وی حمایت همیشگی اما بدون مصداق از گفتمان جبهه ی پایداری است، که سایه ای سنگین بر روی شخصیت معرفتی،علمی و عرفانی وی گذاشته است که او بارها ثابت کرده وقتی احساس تکلیف کند بدون تکلف و تعارفات سیاسی صحبت خواهد کرد.

نقاط مثبت وی این چنین به شمار می رود:

1.موضع گیری های سیاسی علیه گروه های غیر انقلابی:

الف: وجود نام ایشان در اکثر بیانیه های قبل از انقلاب در حمایت از امام و انقلاب

ب: مواضع صریح علیه دولت اصلاحات  در هنگام انحرافات عقیدتی آن ها و عملکرد ضد اسلامی اصلاح طلبان

ج: مواضع علیه فتنه در انتخابات88 که وی را معروف به عمار رهبری کرد.

د:مواضع تند و صریح علیه جریان انحرافی

ه:مواضع علیه شهردار تهران به خاطر استفاده از اموال بیت المال در انتخابات مجلس نهم و عملکرد غیر قابل توجیه در فتنه88

2.مواضع رهبر انقلاب نسبت به وی:

الف:شخصیت علمی:

 

بنده نزدیک به چهل سال است که جناب آقاى مصباح را مى‌شناسم و به ایشان به عنوان یک فقیه، فیلسوف، متفکر وصاحب‌نظر در مسایل اساسى اسلام ارادت قلبى دارم. اگر خداى متعال به نسل کنونى ما، این توفیق را نداد که از شخصیتهایى مانند علامه طباطبایى و شهید مطهرى استفاده کند، اما به لطف خدا این شخصیت عزیز و عظیم‌القدر، خلاء آن عزیزان را در زمان ما پر مى‌کند. (دیدار دانشجویان شرکت‌‌کننده در اردوى آموزشى-پرورشى بسیج دانشجویى با رهبر انقلاب )

شما باید یک گروه مشاوره‌ى محتوایى از مناسبترین شخصیتهایى که امروز مى‌توانید پیدا کنید، داشته باشید؛ مثلاً از آقاى مصباح دعوت کنید و اصرار هم بکنید؛ یا مثلاً از شاگردان آقاى مصباح دعوت کنید. خوشبختانه یکى از موفقیتهاى آقاى مصباح یزدى در قم این است که ایشان برخلاف خیلى از فضلاى ما که فضلشان در خودشان منحصر مانده، فضلش در شاگردانِ خوب سرریز شده است. (بیانات در دیدار اعضاى گروه ویژه و گروه معارف اسلامى صداى جمهورى اسلامى ایران‌)

 

ب:شخصیت سیاسی:

  بنده به سهم خودم قدر آقای مصباح را می دانم/ این سه جهت در ایشان جمع است: علم، بصیرت و صفا (حضور در خانه ی آیت الله مصباح یزدی)

 

3.حضور تیم های منظم طلاب و دانشجویان ارادتمند به وی در سراسر کشور:

در بین طلبه ها و دانشجویان انقلابی بسیار زیاد هستند کسانی که نظر وی را بعد از نظر رهبر انقلاب تعیین کننده و حتی گاهی اوقات تمام کننده می دانند،که این ویژگی نیز او را بسیار قدرتمند در سپهر سیاست ایران کرده است.

4.شخصیت علمی جهانی:

حضور وی در همایش های جهانی فلسفه از وی نام آشنایی برای فلاسفه ی جهان به جا گذاشته است. بسیاری وی را مبدع مکتب فلسفی جدید می دانند، و حداقل تفاوت وی را با دیگر فلاسف ی اسلامی عصر حاضر مبدع بودن می دانند ، زیرا فلاسفه ی عصر حاضر بیشتر وقت خود را در شرح حکمت متعالیه ی ملاصدرا گذرانده اند.

نقاط ضعف وی نیز این چنین یادآوری می شود:

1.ضد مردمی خوانده شدنش: مخالفان وی، او را ضد مردمی و ضد مردم سالاری دینی می دانند، که شاید سخنرانی وی در همایش جبهه ی پایداری در دی ماه 91 پاسخی به این تهمت ها دانسته شود. وی در آن سخنرانی این چنین گفت: یکی از اشتباهات برخی افراد این است که رای دادن را حق مردم می‌دانند و می‌گویند به هر کس می‌خواهیم رای بدهیم و غفلت می‌کنند که در بینش اسلامی گاهی حق با یک تکلیف همراه است. یعنی هم حق است و هم در کنار آن تکلیف است.

2. حضور کم رنگ سیاسی در فعالیت های سیاسی سال های60الی 76: بسیاری او را به کهنه کاری مردان اول انقلاب نمی دانند، که شاید علت کمرنگ بودن وی در عالم سیاست در سال های60الی76 فعالیت های علمی که ثمره ی آن را در دوران اصلاحات و دوران کنونی قابل مشاهده است.

نهایتا نحوه ی حمایت وی از کاندیدای جبهه ی پایداری تاثیر زیادی بر پیروزی یا شکست این جریان سیاسی در انتخابات 92می تواند داشته باشد

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۲/۰۱/۱۶
سید مرتضی موسوی نژاد

علامه مصباح

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی